İşletmelerin mal ve stoklarını takip edebilmeleri, sıcak satışın yapılmasını sağlayabilmeleri için önemli oranda kullanmaları gereken sistem barkod sistemidir. Barkod, ambalajlar üzerinde birbirine paralel olarak çizilen çizgilerden oluşur ve her ülkenin kendine özel bir kodu bulunmaktadır.

Her ambalajlı ürünün üzerinde birbirine paralel doğrultuda çizilen çizgilere verilen isim barkoddur. Barkod sistemi, ürünlerin satışında işletme sahiplerine kolaylık tanır. Daha önceden sisteme dahil edilen ürünlerin fiyat bilgisi hakkında bilgi vermek için barkod okuyucu sistemler kullanılır. Müşteri kasaya geldiğinde, ürünün fiyatını öğrenmek ve ödeme yapmak için kasiyer barkod okuyucu ile barkod çizgilerini taratır ve ekrana yansıyan fiyatı müşteriye söyler. Böylelikle hem zaman kaybı yaşanmadan kolaylıkla satış yapılır hem de bu işlem yapılırken bir yandan ürün sayısı stoktan düşmeye başlar. Bu da işletme sahibinin elinde ne kadar ürün kaldığını öğrenmesine yardımcı olur.

Barkod sistemi nedir, ne işe yarar?

Barkod kolaylıktır

Barkod sistemi, teknoloji dünyasının işletmelere sunduğu en özel çalışmalardan biridir. Bir kere barkod okutma ile ürün bilgisi, markası, fiyatı ve özellikleri gibi birçok özellik bir kerede görülür ve bu sayede müşteri daha hızlı alışveriş yaparak mağazadan ayrılır.

Barkod sistemi nedir, ne işe yarar?

Barkod programı nedir?

Barkod programı, yukarıda saydığımız özellikleri yerine getirmeye yarayan bir programdır. İlk bakıldığında çok karmaşık gibi gelen sistem olması kullanımda zorluk yaşanacağı düşüncesini akla getirse de aslında kullanımı son derece kolaydır. Barkod programları, dokunmatik bilgisayar ve el terminalleri ile çalışır. Önceden stoka eklenen ürünler, satış işleminde yine el terminalleri ile barkodun okutulması ile fiyatlar belirlenir ve ürüne ait diğer özellikler çıkar. Bu da işletmenin daha hızlı ve kolay şekilde satış yapmasına olanak tanır.

Barkod sistemi nedir, ne işe yarar?

Barkod nedir?

Ürünlerin kimliği niteliğinde olan barkod, ürün ile ilgili bilgilere ulaşabilmek için geliştirilen bir sistemdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi birbirine paralel çizgilerden ve altında numaraların olduğu barkodlar, ürünlerin stoklanmasından ürünün satılmasına kadar her anlamda işletme sahibinin işini kolaylaştırmaya yardımcı olan bir sistemdir.

Barkod sistemi nedir, ne işe yarar?

Barkod ne işe yarar?

Barkod adı verilen birbirine paralel çizgiler, günlük hayatımızda alışveriş yaparken sık karşılaştığımız şeylerdir. Market, mağaza ve diğer ürünlerin alındığı yerlerde kasaya gelirken kasiyer, ürünün barkodunu el terminali ile okutur ve ürünün fiyat bilgisi hakkında bize detay verir. Yani barkod, alışverişin kolaylaşması için geliştirilen teknolojik bir sistemdir.

Barkod sistemi nedir, ne işe yarar?

Barkod kullanım alanları nelerdir?

Ticaret alanında kullanılan barkod sistemi; market, ayakkabı mağazası, kuruyemişçi, manav, giyim mağazaları gibi tüm alanlarda müşteriye daha hızlı hitap etmek için kullanılmaktadır. Ticari işletmelerin işini hafifletmek amacıyla kullandıkları barkod sistemi, aynı zamanda stok kontrolünü sağlıklı bir şekilde yapabilmek için de kullanılmaktadır. Depo barkod sistemi kullanıldığında, depodaki stokların ne durumda olduğu görülebilir.