Ön muhasebe, bir şirket için olmazsa olmaz bir program veya yazılım türüdür. Şirketin verilerini kontrol altında tutmak, giriş-çıkışları düzenli bir şekilde takip ederek ürün ve hizmetleri bir arada tutmak için şart olan bir programdır.

Bir şirket sahibi için en önemli olan şeylerden biri de ön muhasebedir. Ön muhasebe, zaman zaman genel muhasebe ile karıştırılsa da genel muhasebeden daha farklıdır hatta bazen daha önemlidir. Muhasebecinizin verilerinize göre işlem yapabilmesi için öncelikle şirketinizde hesapları kontrol altında tutmanız, ürünlerin giriş-çıkışlarını takip etmeniz, stoklarınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar olmadan genel muhasebenin şirketiniz için yapabileceği çok da şey olmayacaktır.

Ön muhasebe nedir

Ön muhasebe, şirketin finansal yönetimini sağlayacak her türlü verinin yönetilmesine verilen isimdir. İşletmenin nakit parası, müşterileri, stokları, çekleri, banka hesapları, senetleri gibi gözden kaçırılmaması gereken verilerin tutulması işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan ön muhasebe, sağlıklı bir program sayesinde çok daha rahat bir düzeye getirilebilir.

Ön muhasebede neler olmalıdır?

Ön muhasebe programları, farklı özelliklere sahip yazılımlardan oluşmaktadır. Ancak bir şirket için bazı detaylar çok önemlidir ve ön muhasebe programında olmazsa olmazlardır. Peki, ön muhasebede neler olmalıdır?

Ön muhasebe programı

Müşteri-Tedarikçi (Cari) Hesap Takibi: Cari hesap takibi, tedarikçi ve müşteri arasında gerçekleşen finansal işlemlerdir. Alacaklar, verecekler, tahsilat gibi birçok alanı kapsayan cari hesap takibi, ön muhasebe programı için olmazsa olmazlardandır.

Fatura ve İrsaliye Takibi: İleri vadede işletmenize yarayacak ve büyümenize büyük katkıda bulunacak fatura ve irsaliyeler, sürekli olarak göz önünde tutulmalıdır. Satış ve alış işlemlerinizi faturalandırmak veya irsaliyeye dökmek için kullandığınız ön muhasebe programının bu özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Stok Giriş/Çıkış Takibi: Özellikle karmaşık ürünlere sahip olan şirketler için çok önemli olan bir özellik de ön muhasebe programı ile gerçekleştirilen stok giriş-çıkış takibidir. Bu özellik sayesinde deponuzdaki malları kontrol altında tutabilirsiniz.

Çek/Senetleri Takibi: Bir şirketin finansal değerlerini büyük oranda kapsayan çek/senetler, şirketin büyümesine veya küçülmesine yol açabilen önemli bir detaydır. Kullandığınız ön muhasebe programı, bu özelliklere mutlaka sahip olmalıdır.

Çalışan Takibi: Şirketleri ayakta tutanlar çalışanlardır. Maaşları, alacakları, avansları vs. gibi işlemlerin takip edilmesini kolaylıkla sağlamanızı sağlayan ön muhasebe programı ile kolaylıkla çalışan takibi yapabilirsiniz.

Kasa/Banka Hesap Takibi: Bankalara yaptığınız ödemeler, bankadaki finansal değerleriniz gibi tüm işlemleri bir arada bulabileceğiniz kasa/banka hesap takibi özelliği de yine ön muhasebe programı için olmazsa olmazlardandır ve şirketler için önemli bir yer tutar.

Ön muhasebe programı

Tüm bunları bir arada yapabilirsiniz

Ön muhasebe programı için olmazsa olmazları yukarıda belirttir. Şimdi sıra, tüm bunları nasıl yapacağınıza geldi. Aslında bunları basit usulle kendi başınıza manüel olarak da gerçekleştirebilirsiniz, ancak her bir kalemi ayrı ayrı tutmak yerine tek bir program kullanarak da bunu gerçekleştirebilirsiniz. Timeout Bilişim ön muhasebe programı sayesinde şirketinizin finansal ve diğer verilerini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Şirketinizin yönetimini kolaylıkla gerçekleştirmek için iletişim numaramızdan firmamıza ulaşabilirsiniz.