Ön muhasebe nedir, neden önemlidir? Soruları en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Eğer bir yeni bir işletme kuracaksanız veya hali hazırda bir işletmeniz varda, bu terim ile sık karşılaşıyorsunuzdur.

Ön muhasebe, genel muhasebe ile karıştırılsa da aslında işlem bakımından ikisinin yaptığı işler çok başkadır. Genel muhasebe, vergi dairesi veya resmiyet gerektiren diğer tüm işlemlerde gerekli olan bir departmandır. Ancak ön muhasebe ise şirketin işleyişini ele alan ve bazen de genel muhasebeden daha fazla işlem sağlayan bir sistemdir.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe nedir?

Şirketin genel muhasebesini yapmayı sağlayan her türlü verinin yönetilmesine verilen isimdir. Stok takibi, banka ödemeleri takibi, çek takibi, alacak-verecek tahsilâtı gibi şirketler için önemli yer tutan tüm konulara bakan kısım ön muhasebe kısmıdır. Bir şirkette ön muhasebe sağlıklı şekilde işliyor ve kullanılan program da herhangi bir eksikliğe mahal vermiyorsa, şirketin daha fazla büyümesi ve kazançların kaybolması gibi durumlar söz konusu olmaz.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebede olması gerekenler nelerdir?

Ön muhasebe programı kullanıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız bir takım özelliklerinin olup olmadığını incelemeden program satın almaya karar vermeyin. Şirketinizin işleyişinin doğru şekilde yürümesi, kayıp-kaçak işlemlerin ortadan kaldırılması gibi pek çok önemli konunun bu departmandan geçmesi, dikkatli bir şekilde programı incelemeyi gerektirmektedir. Peki, ön muhasebede neler olmalıdır?

  • Müşteri-Tedarikçi (Cari) Hesap Takibi
  • Fatura ve İrsaliye Takibi
  • Stok Giriş/Çıkış Takibi
  • Çek/Senetleri Takibi
  • Çalışan Takibi
  • Kasa/Banka Hesap Takibi

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe nasıl tutulur?

Ön muhasebe, yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketin bel kemiği sayılabilecek bir alandır. Bu alanda ne kadar dikkatli olunursa, işlevler o kadar sade ve kolay olur. Bu nedenle ne kullanacağınız, ön muhasebe nasıl tutulur konusunda tutumunuzun çok önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Geleneksel olarak defter ve kâğıt kullanılarak tutulan ön muhasebe işlemlerinde sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun en büyük nedeni gözden kaçırılan ufak detaylardır. Ancak bunun yerine daha modern şekilde hazırlanmış muhasebe programları, açıkların ortaya çıkmasın engelleme konusunda son derece faydalıdır. Bu yüzden işletmenize önem veriyorsanız kesinlikle muhasebe programı konusunu düşünmeli ve şirketiniz için en iyi olanını tercih etmelisiniz.

Ön Muhasebe Nedir?

Timeout Bilişim muhasebe programı

Muhasebe alanında uzun zamandır deneyim ve tecrübesi ile hizmet veren firmamız, en kaliteli ve kapsamlı programları müşterilerine sunarak işletmelerin daha kolay şekilde yürütülmesine yardımcı olmaktadır. Timeout Bilişim muhasebe programı ile daha rahat işlem yapmak için iletişim bilgilerinden firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.