Ön muhasebe programları, şirketleri mali değer olarak ilgilendiren tüm alanlara bakan bir birimdir. Bu birimde dikkat edilmesi gereken birçok detay ve önemli incelikler bulunur. Muhasebe programı sayesinde dikkat isteyen bu işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketlerin büyüyüp gelişmesinde en büyük etkisi olan şey, mali değerlerin doğru şekilde hesaplanması, ürünlerin giriş ve çıkışlarında herhangi bir problem olmamasına dikkat edilmesi, personellerin yatan maaşları, şirketin ödemeleri, alacakları, cari hesapları gibi mali değeri olan her şeyi tek ekranda kontrol ederek gerektiği yerde müdahale edilebilmesidir. Eskiden bu tip işlerin yapılmasında etkin olan şey kalem ve kâğıttı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketlere özel olarak tasarlanan ve yazılan ön muhasebe programları, kâğıt-kalem gereksinimini ortadan kaldırarak tek ekrandan her şeyi kolaylıkla takip etmeyi sağlamaktadır.

Ön muhasebe programları

Ön muhasebe programı nasıl olmalıdır?

Bir işletmenin mali değerlerini kontrol etmek amacıyla tasarlanan ön muhasebe programları, genel olarak aynı özellikleri sunsa da büyük veya küçük işletmelerin program seçiminde dikkat etmeleri gerekir. Çünkü satın alınan ön muhasebe programı beklentiyi karşılayabilecek şekilde yazılmış olmalıdır ve herhangi bir hatanın yapılmasına karşın güvenli olmalıdır. Buna göre ön muhasebe nasıl olmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir.

Kasa hesap takibi: bir işletmenin nakit olarak bulundurduğu nakit paraların kontrol edilmesi.

Banka hesap takibi: Bankaya yatırılan, bankadan çekilen, çek işlemleri, kredi işlemleri, kredi kartı işlemlerinin kontrol edilebilmesi.

Cari hesap takibi: müşteriden alınan veya tedarikçiden alınan paranın ne kadar olduğunu bilmek, kalan borcun ne kadar olduğunu takip etmek.

Fatura kesme: Alım ve satım işlemlerinin belgelendirilerek ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek bir aksaklık durumunda işletmenin sorumluluğunu yerine getirdiğini gösteren belgelerin hazırlanabilmesi.

Çek/senet takibi: Çek veya senet ile yapılan ödemelerin takibi, alınan ödemelerin takibi ve zamanı geldiğinde uyarının verilmesi.

Aylık bordro: Personellerin ücret hesaplarının düzenlenmesi ve kayıt altında tutulabilmesi.

Stok: Mal stokunun takip edilerek gerektiği yerde ekleme veya çıkarma işleminin yapılabilmesi.

Ön muhasebe programları

AKINSOFT OctoPlus ile kesin çözümler

Yukarıda saydığımız tüm özelliklerden çok daha fazlasını bir arada kullanıcısına sunan AKINSOFT ön muhasebe programı ile işletmenizin daha hızlı hareket etmesini sağlayabilir, işlemleri yaparken kolaylık yakalayabilir ve beklediğinizden daha seri şekilde işlerinizin yoluna girmesini sağlayabilirsiniz. Ön muhasebe programları arasında en çok tercih edilen ve kullanım kolaylığı ile avantaj sağlayan OctoPlus ön muhasebe programı hakkında detaylı bilgi almak ve kurulum talebinde bulunmak için çağrı merkezi iletişim numaramızdan firmamıza ulaşabilirsiniz.