Barkod okuyucu nedir, çeşitleri nelerdir sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasının büyük bir hızla ilerleyerek her sektör üzerinde önemli gelişmelere imza atması ile birlikte iş alanlarında artan iş hacmini görmek de mümkün hale geldi. Barkod okuyucular da teknolojinin ticaret alanına sunduğu en güzel gelişmelerden biri olup iş hacminin artmasında önemli bir yere sahiptir.

“Barkod okuyucu nedir?” sorusuna daha önce verdiğimiz yanıtı incelemek için linke tıklayabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, manav, kuruyemiş, şarküteri ve kısaca aklınıza sıcak satış ile alakalı gelebilecek tüm alanlarda aktif olarak kullanılan barkod sistemleri, daha hızlı hareket etmek ve müşterilere daha hızlı cevap vermek için tasarlanan bir tür otomasyon sistemidir. Barkodlar için kısaca “ürünlerin plakası” yakıştırması yapmak doğru olur. Çünkü trafikte bir aracı ayırt etmek için plakasına bakılır. Sisteme plakanın girmesiyle birlikte araç hakkındaki tüm bilgilere ulaşılır. Ürünler üzerinde bulunan barkodlar da bu görevi görürler. Ancak barkodları kendimiz okuduğumuzda herhangi bir şey ifade etmez, tıpkı otomobil plakası gibi fakat bunun yerine geliştirilen barkod okuyucular ile okunduğunda ürün hakkındaki tüm bilgilere ulaşılır.

Barkod Okuyucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Barkod okuyucu çeşitleri nelerdir?

Barkod okumak için geliştirilen ve özel olarak tasarlanan barkod okuyucular, kullanım alanına göre tercih edilebilir, büyüklükleri ve küçüklükleri ayırt edilerek daha sade bir kullanıma ulaşılabilir. Günümüzde bu anlamda üretilen çok fazla barkod okuyucu çeşidi bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan barkod okuyucu çeşitleri şunlardır;

  • El tipi barkod okuyucular
  • Kalem tarayıcı
  • Masaüstü tarayıcı
  • Sabit tarayıcılar
  • Kişisel tarayıcılar

El tipi barkod okuyucu:

El tipi barkod okuyucular veya “el tipi tarayıcılar” şekil itibari ile tabancayı andırır ve çalışma mantığı da aynıdır. Barkodun üzerine getirilerek tetiğe basılarak barkodun okunması sağlanır. Bunlar kablolu veya kablosuz seçeneklerine sahiptirler.

El tipi barkod okuyucu

Kalem barkod okuyucu:

Daha çok depo sayımı, mağaza sayımı gibi yoğun işlerde kullanılan kalem tarayıcı veya “kalem barkod okuyucu” çeşidi, aslında kaleme benzediği için bu ismi almaz. Barkodun üzerinden aşağı-yukarı veya sağa-sola götürülerek barkodu okuduğu için bu isim verilmektedir.

Kalem barkod okuyucu

Masaüstü barkod okuyucu:

Marketlerde, mağazalarda ve sıcak satışın gerçekleştiği tüm alanlarda kullanılan masaüstü barkod okuyucular, kasiyerlerin kullandıkları barkod okuyucu çeşitlerindendir. Sabit olmalarının avantajı, ürünleri kolaylıkla geçirme olanağı sunmasıdır. Bir elde ürünü tutup diğer elde barkod okuyucu tutmak uzun zaman alacağından masaüstü barkod okuyucu (masaüstü tarayıcı) daha sağlıklı işlem sağlamaktadır.

Masaüstü barkod okuyucu

Sabit barkod okuyucu:

Sabit tarayıcılar daha çok endüstriyel alanda üretim yapan yerlerde veya kargo şirketleri gibi sürekli hareket halinde olan alanlarda kullanılan barkod okuyucu seçenekleridir. Diğer adıyla “endüstriyel barkod okuyucu” olarak da adlandırılan sabit barkod okuyucular, işin daha büyük olduğu alanlarda kullanılırlar.

Sabit barkod okuyucu

Kişisel barkod okuyucular:

Kişisel tarayıcılar, mağazalardan ziyade kişilerin kendilerine özel olarak kullanabildikleri barkod okuyuculardır. Android ve IOS tabanlı cep telefonlarında ve diğer mobil cihazlara kurulabilen uygulamalar sayesinde bir ürün satın alınırken ürün hakkında gerekli bilgilere ulaşılabilir, ürün hakkında alınan bilgiler sayesinde satın almada daha fazla güven duyulabilir. Tabi kişisel barkod okuyucular, özel olarak geliştirilerek işletmelerin kullanımına da sunulmaktadır.