Barkod sistemi, ürünlerin optik okuyucular yardımı ile bilgisayar ortamına geçirilmesini sağlayan bir sistemdir. Sistem, barkod okuyucular, POS PC (dokunmatik bilgisayar) araçları ile çalışır.

Bu yazımızda sizlere;

  • Barkod nedir?
  • Barkod okuyucu nedir?
  • Barkod sistemi ne işe yarar?
  • Barkod sistemi nasıl kullanılır?
  • Barkod sistemi fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Barkod nedir?

Barkod, dış ortamda (depo, mağaza reyonlarında veya işlenmemiş ürünler) üzerinde değişik kalınlıklardaki dik çizgiler ve boşluklardan oluşan ve verilerin bir optik okuyucu yardımı ile eksiksik ve hatasız olarak bilgisayar ortamına atılmasını sağlamak için geliştirilen bir yöntemdir.

barkod nedir?

Barkod okuyucu nedir?

Barkod okuyucu, yukarıda tanımını yaptığımız barkodları, optik bir okuyucu yardımı ile okunmasını sağlayan terminallerdir. Kablolu el terminalleri ilk zamanlarda daha fazla kullanılsa da teknolojinin hayatımızda önemli bir yer kazanmasıyla birlikte kablosuz terminaller kendini daha fazla göstermeye başladı ve günümüzde en çok tercih edilen barkod okuyucular olarak değerlendirilmektedir.

barkod okuyucu

Barkod sistemi ne işe yarar?

Bir mağaza, işletme, depo, alışveriş merkezi veya ürün satışının olduğu herhangi bir alanda, stokların kontrol edilmesini sağlayan, kasa bölümünde müşterilerin işlemlerini daha hızlı şekilde halletmeye kolaylık tanıyan bir sistemdir. Yukarıda da tanımını yaptığımız barkod ve barkod okuyucu tanımlarında olduğu gibi dik ve değişik kalınlıklarda, dik çizgilerden oluşan barkodların her biri, ürünün cinsini belirten algoritmadır. Her ülkenin kendine göre başladığı bir rakam vardır. Bir ürünün hangi ülkeye ait olduğunu anlamanın bir başka yolu da barkod numaralarına bakmaktır. Barkod sistemi, tam da bu sistemin elektronik ortama atılmasını sağlamasına kolaylık tanımaktadır.

Barkod sistemi nasıl kullanılır?

Barkod sistemi, çok zor olmayan bir sistem olup basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Kısa bir eğitim sonrasında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sistem, barkod okuyucu ve dokunmatik bilgisayar yardımı ile sistemin kullanımı sağlanmaktadır. Birden fazla şubeye sahip olan mağazalar da sistemi kullanarak tek ekran üzerinden ürün stoklarını göz önünde bulundurabilmektedir.

Barkod sistemi ne işe yarar?

Barkod sistemi fiyatları

Barkod sistemleri fiyatları, sistemin özelliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Günümüz teknoloji piyasasında değişken fiyatların bulunmasına karşın müşteri memnuniyetini sağlamak ve en iyi fiyatları vermek adına sürekli yeni araştırmalar içerisine giren Timeout Bilişim ile iletişime geçerek, barkod sistemi fiyatları konusunda en uygun fiyatları alabilir, kurulum talebinde bulunabilirsiniz.