Ön muhasebe, şirketlerin parasal değerlerini takip eden ve olumsuzluklar durumunda gerekli incelenmesinin yapılması için rapor hazırlayan birimdir.

Genel olarak ön muhasebe nedir sorusuna verilebilecek en güzel yanıt; şirketin nakit parası, müşterileri, stokları, çekleri, banka hesapları, senetleri gibi işlemlerini kayıt altına alan ve bunların hareketlerini inceler. Şirketin kendi bünyesinde bulunan ön muhasebe ile genel muhasebe farklıdır. Ön muhasebede şirket çalışanı işlemleri gerçekleştirir ay sonunda genel muhasebeye yani serbest muhasebeciye gönderir.

Ön muhasebe neleri içerir?

  • Kasa hesabı takibi
  • Müşteri (cari) hesabı takibi
  • Fatura/irsaliye işlemleri
  • Stok giriş-çıkış takibi
  • Çek senet takibi
  • Banka hesap takibi.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alanları takip etme sorumluluğu ön muhasebe departmanına aittir. Hesapların güncel ve doğru şekilde tutulması son derece önemlidir. Bu bölümde yapılacak en basit hata bile şirketin mali olarak büyük zararlara uğramasına neden olabilir. Bu nedenle hem muhasebeyi tutan ön muhasebe personelinin işten anlaması gerekir, hem de kullanılan ön muhasebe programı, tam kapsamlı çalışmakla birlikte basit kullanıcı düzeyine hitap etmelidir.

Ön muhasebe nedir, nasıl tutulur?

Ön muhasebe tutmak için ne gerekir?

Şirketin ön muhasebesini tutmak için şart koşulan bir şey yoktur. Küçük işletmeler bu kayıtları defter üzerinden veya basit Excell programı ile de yapabilirler. Ancak büyük ölçekli işletmelerde durum daha farklıdır. Özel olarak hazırlanan ön muhasebe programları, hem zamandan kazanmak hem de hata paylarını sıfıra indirmek adına tasarlanan programlardır. Türkiye’de en çok kullanılan ön muhasebe programı, yerli ERP yazılım devi AKINSOFT’un geliştirdiği OctoPlus ön muhasebe programıdır. Kapsayıcılık bakımından da kullanım açısından da diğer programlara göre daha çok kullanışlı olan program, basit bilgisayar kullanıcısının da kolaylıkla kullanabileceği bir programdır.

Ön muhasebe programı fiyatları

Muhasebe programı fiyatları, satın alınacak programın özelliklerine göre değişebilmektedir. Büyük ölçekli şirketlerde daha fazla işlem yapıldığı ve modül bakımından daha fazla modüle ihtiyaç duyulduğu için bu gibi işletmelerin satın alması gereken ön muhasebe programı, kapsamlı özellikler barındırmak zorundadır. Ancak diğer küçük işletmeler için böyle bir zorunluk olmadığı için işlemleri yapabilecekleri ve basit kullanım özelliğine sahip ön muhasebe programı olması yeterlidir. Ön muhasebe programı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için çağrı merkezi numaramız ile iletişime geçebilirsiniz.